გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თემა
ჰ. ანდერსენის ,,გოგონა ასანთის   კოლოფით’’.
საგანი /პედაგოგი
რუსული ენა და ლიტერატურა / მარინა ჩხეიძე
სწავლების საფეხური/კლასი
საბაზო საფეხური /x კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
8 მოსწავლე განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის მნიშვნელობა /აქტიურობა
·         მოსწავლეებს განუვითარდეთ კითხვის, ტექსტის გაგების, კითხვაზე პასუხის გაცემის უნარ - ჩვევები.
მიზანი და მისაღწევი შედეგი
·         მოსწავლე გაეცნობა ცნობილი დანიელი მეზღაპრის შემოქმედებას .
·         იმსჯელებს ისაუბრებს, გააკეთებს დასკვნებს და გაანალიზებს მიღებულ ინფორმაციას .
·         შინაარსის იოლად გაგების მიზნით მოსწავლე ტექსტს ყოფს შინაარსობრივ ნაწილებად და განარჩევს მთავარ საკითხს.
წინარე ცოდნა
მოსწავლეებს აქვთ: ლექსიკური, მარაგი , გრამატიკული ცოდნა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი შეფასების სქემის მიხედვით.
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
სახელმძღვანელო, დაფა, თვალსაჩინოება,          დამატებითი ლიტერატურა, კომპიუტერი,       პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი.
კლასის ორგანიზაცია , მასალები- 2 წუთი

A ფაზა-გამოწვევა.

აქტ.1 გონებრივი იერიში 5-7 წუთი. მასწავლებელი სვავს კითხვებს:  
1.როდის და სად ხდება მოქმედება ?
2.რატომ დევს გოგონას ჯიბეში ასანთი
3. რა უშლიდა გოგონას სახლში დაბრუნებას?
4.რა მიზნით აანთო გოგონამ პირველი ასანთი ?
5. რა საოცრებებს ხედავდა გოგონა ასანთის ანთების დროს ?
6.რატომ არ უნდოდა გოგონას ბებიას გაშვება?
7. რა გადაწყვიტა გოგონამ ბებია რომ არ გამქრალიყო ?
8.რა თქვა ხალხმა დილით მკვდარი გოგონას დანახვისას?

B ფაზა - ცოდნის კონსტრუირება .

აქტ.2 მოსამზადებელი სამუშაო _ ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება _5 წთ.

 ტექსტში გამოყენებული ახალი სიტყვების დამუშავება -შესწავლა. სიტყვების სწორი წარმოთქმა. ბიოგრაფიული ცნობები  ჰ. ანდერსენის შესახებ .

აქტ. 3 გაცნობითი კითხვა 15 წუთი.

 მოსწავლე კითხულობს ტექსტს , ყოფს ნაწილებად და ასათაურებს .მოსწავლე პასუხობს 8 კითხვას ,, სწორია თუ არა“ ? ,, კი’’, ,,არა’’.

აქტ. 4 ძირითადი კითხვა 15 წუთი. მოსწავლე ყურადღებით კითხულობს ტექსტს და პასუხობს დასმულ კითხვებს. მოსწავლე აკეთებს მასწავლებლის მიერ მოცემულ ტესტს.

ფაზა C - რეფლექსია

მასწავლებელი აფასებს კლასის მუშაობას - 3 წუთი .

საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა, გრამატიკული კონსტრუქციის სწორი გამოყენება.

საშინაო დავალება - 3 წუთი

,,გოგონა ასანთის კოლოფით’’. დავალება N 16. 17 .18. წერა (დავალება N 21)

No comments:

Post a Comment